понеделник, 6 декември 2010 г.

Морбили. Инкубационният период. Лечение на морбили.

Морбили (брусница, дребна шарка) е остро инфекциозно заболяване. Причинява се от вирус, който е силно заразен, затова инфекцията се предава доста лесно от човек на човек по въздушно-капков
път, като грипа. Казват, че морбили е една от най-силно заразните инфекции. Най-често се разболяват неимунизираните деца във възрастта от 2 до 10 години. Инкубационният (скритият) период е 10-14 дни от момента на заразяването. А болният е заразен 1-2 дни преди изявата на шарката и до изчезването на обривите. Заболяването започва с висока температура (38-40 градуса С), хрема, кашлица, зачервяване на очите, дразнене от светлина. След 2-4 дни в устата, по вътрешната страна на бузите, се появяват т. нар. петна на Коплик: Скоро след тях избиват розово-червени ситни пъпчици. Обривът избледнява при натиск. Той остава 3-5 дни. Много характерен за морбили е бледият триъгълник около устата и носа на фона на типичното зачервено лице на болния. Съществуват и нетипични форми на морбили, с коремна болка, подуване на ръцете и ходилата.
Няма специфично лечение за морбили, дават се лекарства за облекчаване на симптомите - високата температура, хремата, кашлицата и т.н. Не бива да се дава аспирин на деца, тъй като при тях има риск за развитие на опасния синдром на Рей. До спадането на температурата се 1 пият много топли течности. Храненето трябва да е пълноценно.
При деца и възрастни с отслабена имунна система могат да настъпят усложнения: пневмония, отит, енцефалит и др. У боледувалите се изгражда траен имунитет.
Най-добрата профилактика на морбили е имунизацията.

Съдържанието на този сайт може да се използва при условията на Криейтив Комънс. За контакти: yphalachev@gmail.com