сряда, 24 февруари 2010 г.

ГЪРЦИЯ НЕ ИСКА ДА ОСТАНЕ В ЕВРОЗОНАТА.ГЪРЦИТЕ НЕ СЕ ПРИМИРЯВАТ.

+

ГЪРЦИЯ НЕ ИСКА ДА ОСТАНЕ В ЕВРОЗОНАТА.ГЪРЦИТЕ НЕ СЕ ПРИМИРЯВАТ.

Синдикатите в Гърция протестират против обявените от правителството мерки на строги икономии, необходими за съкращаване на бюджетния дефицит, като настояват за замразяване на уволненията, за намаляване на безработицата и данъците и за увеличаване на заетостта.
Европейският съюз (ЕС) изрази справедливия си гняв, лишавайки Гърция от правото й на глас на решаваща среща през март.Министрите на икономиката и финансите от ЕС дадоха на Гърция краен срок до 16 март да докаже, че може да прилага големи ограничения на разходите си, за да намали дефицита си .Ако страната не успее да увери ЕС, че се отнася сериозно към ограниченията си, Комисията ще предложи допълнителни данъци и съкращения на разходите, които ще трябва да бъдат одобрени с квалифицирано мнозинство от Съвета.Символичното решение да отнеме правото на глас на Гърция на една среща няма никакво практическо значение, но то е повратен момент в конституционната история на ЕС и е вид лишаване от суверинитет и може да се приеме като“жълт картон“ за еврозоната.
В отговор гърците обявиха 24-часова общонационална стачка, свикана по инициатива на Общата конфедерация на труда и Федерацията на държавните служители.Стачката е в знак на протест срещу обявения от правителството план за затягане на коланите, който цели да извади страната от дълбоката финансова криза.Стачкуващите от държавния и частен сектор в Гърция отправиха послание към правителството, че не приемат ликвидирането на трудовите, икономическите и осигурителните им права.Не се движат влакове, автобуси, кораби, метрото и тролеите, и за едно денонощие е затворено и въздушното пространство на Гърция заради участие на диспечерите в протеста.
"Олимпик еър" и "Еджиън еърлайнс"  анулират всички планирани полети. В стачката се включват още митничарите, работещите в здравеопазването и образованието, съобщенията, държавните предприятия, местното самоуправление, банките и медиите.Болниците работят с намалени екипи и обслужват само спешни случаи. Синдикатите са непримирими и протестират против обявените от правителството мерки на строги икономии, за съкращаване на бюджетния дефицит, като настояват за замразяване на уволненията, за намаляване на безработицата и данъците и за увеличаване на заетостта.
Страховете за стабилността на гръцкия дълг растат от няколко месеца насам. Проблемите, които Атина стовари върху единната валута може да имат сериозни последици. Гърция дължи на своите кредитори около 361 млрд. долара към края на юни, съгласно данните на Банката за международни разплащания в Базел, Швейцария.Гърция е поддържала стандарт извън своите възможности в продължение на години.  Ако Гърция иска да остане в еврозоната, населението на страната трябва да се примири с тежките последици от строгите икономически мерки, които трябва да бъдат взети.За сега гърците не дават такива индикации.Отношението на гръцките профсъюзи и немощта и нежеланието на държавата да се справи с блокадите и стачките за пари и субсидии,играе лоша шега на еврото и еврозоната.
Гърция представлява повратна точка в историята на монетарния съюз и най-сериозния му проблем, която поставя на изпитания същността на системата. Големите играчи на съюза като Германия,Франция,искат да запазят цялостта на еврозоната,но реакциите на гръцките профсъюзи и гръцкото общество много ги затрудняват.
Към най-лошите сценарии за България е фалит на Гърция.Този вариант става все по-актуален,поради непримиримостта на профсъюзите.Едва ли немци и французи ще бъдат много щастливи да продължат да осигуряват безметежното щастие на гърците. Отрицателните измерения на подобен вариант са в сериозно намаление на износа и загуба на важен източник на финансови потоци, предвид мястото, което заемат гръцките компании и банки във финансовия и други сектори на икономиката ни. Едно евентуално сътресение от подобен мащаб би довело до сериозно свиване на инвестициите, които идват в България и то не само от Гърция, защото би увеличило риска на региона в очите на чуждите инвеститори.

+
Съдържанието на този сайт може да се използва при условията на Криейтив Комънс. За контакти: yphalachev@gmail.com