понеделник, 1 февруари 2010 г.

Стабилността на банковата система.


ПАРИТЕ НЕ СА В ОБОРОТ

ПРЕГЛЕД,НОВИНИ,АНАЛИЗИ,КОМЕНТАРИ
http://yphalachev.blogspot.com/
НОВИНИ,АНАЛИЗИ


Стабилността на банковата ни система.


Стабилността на банковата ни система. Пари има,но парите в държавата не са в оборот.

Критерий за стабилността на икономиката е отношението на банките.

Банките , нямат доверие в държавата като платец.Парите в държавата не са в оборот. Основният инструмент за привличане на нови средства остава широкото разгръщане на публично-частното партньорство при изграждането на широка гама инфраструктурни проекти.Необходими са смели политически решения за повишаване доверито на банките в икономиката на държавата.
Банките , нямат доверие в държавата като платец, нямат доверие в бизнеса и в другите банки. Голяма част от банките, които бяха най-агресивни на българския пазар, имаха проблеми с банките майки в техните страни. При това положение държавата трябва да се намеси категорично, за да се разкъса порочният кръг.
Размерът на активите, които обезпечават кредитите в условията на кризата, рязко е намалял поради обезценка. Обезцениха се фирмите - показател е спадът на цените на акциите им на фондовата борса.
Сриват се цените на имотите, включително и промишлените. Според Министерството на труда и социалната политика безработицата за 2010 г. ще бъде средногодишно 11,4%. Реалната безработица е значително по-висока - от 19 до 20%.
Оказва, че банките са затруднени поради слабо обезпечените кредити, и са необходими нови парични средства, нови провизиии те намират изход в покачване на лихвите по депозитите в лева и евро, които вече за левови са над 9%.
Банките се страхуват от бъдещи лоши кредити, поради свиване цената на активите, и се опитват на всяка цена да привлекат всеки свободен лев. Парите в оборот съществено са се свили и продължават да намаляват. Това също е причина да расте цената на паричния ресурс, а оттам - и лихвите по кредитите.
Банките спират да финансират клиенти, и поради влошената стопанска конюнктура. Включително и за изпълнение на обществени поръчки или по проекти, финансирани от структурните европейски фондове, защото не са сигурни, че правителството ще изплати навреме дължимите средства.
Редица банки изнесоха немалки части от кредитните си портфейли и сега, след след преминаване на психозата и тяхното финансово укрепване, ги внасят отново. И този внос се отчита като новоотпуснати кредити и оживление в кредитната активност. Независимо от тази трудна обстановка банките са натрупали над 700 млн. лв.печалба.
Пари има,но парите в държавата не са в оборот. Основният инструмент за привличане на нови средства остава широкото разгръщане на публично-частното партньорство при изграждането на широка гама инфраструктурни проекти.

ПРЕГЛЕД,НОВИНИ,АНАЛИЗИ,КОМЕНТАРИ
http://yphalachev.blogspot.com/
НОВИНИ,АНАЛИЗИ
Съдържанието на този сайт може да се използва при условията на Криейтив Комънс. За контакти: yphalachev@gmail.com