понеделник, 8 март 2010 г.

ДЪРЖАВАТА СРЕЩУ МАЛКИЯ БИЗНЕС


+



Да се задължава някой, който се самоосигурява, да внася по-високи осигуровки, е безумно,но очевидно държавните финанси са пред колапс,за да се стига до такива спорни и от юридическа гледна точка,насилствени методи спрямо най-бедните и слаби участници в икономическия живот.
Влошава се цялостната ликвидност в държавата.Има сериозни проблеми с приходите в хазната.От публикуваните данни на финансовото министерство за изпълнението на бюджета за 2010 г. личи, че през януари приходите са с около 900 млн. лв. по-малко в сравнение с януари 2009 г. Бюджетът за януари е на дефицит в размер на 499 млн. лв.  
НАП търси всякакви възможности за набавяне на пари за бюджета и някой висш държавен чиновник се е сетил, че съдружниците в ООД могат да бъдат притиснати да внасят още повече осигуровки.Със задна дата от 1 януари 2010 г. управителите на фирми трябва да внасят двойно по-високи осигуровки, защото вече не се водят самоосигуряващи се, а ще трябва да правят вноските си върху минималния праг по икономическа дейност, който в някои случаи е двойно по-висок.Указание от 25 февруари на Красимир Стефанов шеф на НАП изисква всички вписани в регистрите управители на дружества да се осигуряват върху минималния осигурителен доход, независимо дали са подписали договор за контрол и управление на фирмата.Да се задължава някой, който се самоосигурява, да внася по-високи осигуровки, е безумно,но очевидно държавните финанси са пред колапс,за да се стига до такива спорни и от юридическа гледна точка,насилствени методи спрямо най-бедните и слаби участници в икономическия живот.Влошава цялостната ликвидност в държавата.Има сериозни проблеми с приходите в хазната. За съжаление за някои хора излизане от кризата означава "връзването" на бюджета и стъкмена "финансова стабилност". Вместо държавата да си вземе парите чрез „Агенцията по следприватизационен контрол“,където са потънали около осем милиарда лева според Валентин Николов,зам.председател на КНСБ,решиха да я скрият или закрият и пак посягат към най-бедните.
Според обясненията ,досега много управители на търговски дружества имали договори, според които управляват фирмата безвъзмездно, или въобще не подписвали. Така те получават доходите си например под формата на дивиденти, върху които не се плащат осигуровки. 
Според указанието обаче договорът за управление се приравнява на трудов договор и осигуровката трябва да се начисли върху минималния осигурителен праг за съответната икономическа дейност с праговете между 800 и 1000 лв. В случай,когато управителят е единственият човек във фирмата и няма нито едно друго наето лице, той ще трябва да се осигурява два пъти - веднъж в качеството си на управител на базата на минималния праг и втори път като наето лице. НАП принуждава по този начин малкия бизнес да премине в зоната на здрача защото единственият им изход е ,че когато фирмата няма никаква дейност, не възниква и задължение за плащане на осигуровки.Очаквайте хиляди заявления в НАП на „Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице“за прекъсване дейността на въпросните малки фирми.
От социални вноски хазната през януари е събрала 252 млн. лв., което е с около 50 млн. лв. по-малко от м. г., а от здравни осигуровки постъпленията са се увеличили с около 30 млн. лв. заради промените в здравното законодателство.Според данните на Националния статистически институт за една година заетите в България над 15-годишна възраст са намалели с 315 хил.  Бюджетът за януари е на дефицит в размер на 499 млн. лв.  




+
Съдържанието на този сайт може да се използва при условията на Криейтив Комънс. За контакти: yphalachev@gmail.com