петък, 12 март 2010 г.

Сливане на "Южен поток" и "Набуко"?



България,за сега,иска двата газопровода да бъдат изградени отделно от националната газова инфраструктура,като не са много ясни доводите. Може би е по-добре да обвържем европейската инфраструктура с нашата колкото е възможно повече.
Изпълнителният директор на италианския енергиен концерн „Ени“ Паоло Скарони предложи "Южен поток" и "Набуко" да бъдат слети по поне част от трасето.Години наред Русия и повечето държави от ЕС водят антиукраинска политика,страейки се всячески да я заобиколят с най-различни разумни или не проекти за нови газопроводи и нефтопроводи. В случай ,че се стабилизират отношенията Украйна-Русия-ЕС,част от тези многомилиардни проекти могат да се обезмислят или поне да станат по-обосновани икономически. В навечерието на срещата между турският премиер Реджеп Ердоган и Владимир Путин в турската преса се появиха съобщения,че Ердоган може да предложи да се откажат въобще от Южен поток.Съгласно турската логика,при новия президент на Украйна,проблемите с газовите транзити ще намалеят и подобен газопровод може да се окаже излишен,още повече Русия може да се включи в Набуко.
Изпълнителният директор на италианския енергиен концерн „Ени“ Паоло Скарони предложи "Южен поток" и "Набуко" да бъдат слети по поне част от трасето.И двата газопровода минават през България, а „Ени“ е инвеститор в "Южен поток".
Инвестиционните банкери биха нарекли такъв ход стратегическо удобство, подчерта Скарони на енергийна конференция в Хюстън, САЩ. Главният изпълнителен директор на „Ени“ се аргументира, че "ако всички партньори решат да съединят двата газопровода поне по част от трасето, ще се намалят инвестиционните и оперативните цени и ще се увеличат общите приходи". Двата проекта могат да дадат възможност на Европа да постигне стратегическата си цел да диверсифицира своите източници и транзитни коридори за синьо гориво.
България ,за сега иска двата газопровода да бъдат изградени отделно от националната газова инфраструктура,като не са много ясни доводите. Може би е по-добре да обвържем европейската инфраструктура с нашата колкото е възможно повече.
За италианската „Ени“ създаването на „Южен поток“ е въпрос на търговска реализация, докато за България и останалите страни от ЕС тези проекти имат стратегическо значение.

*
Съдържанието на този сайт може да се използва при условията на Криейтив Комънс. За контакти: yphalachev@gmail.com