неделя, 7 март 2010 г.

Европейски валутен борд и Европейски валутен фонд.*

*
За сега никой не мисли сериозно, ЕС да се подчини на Германия,но това е най-верният изход.


Проблемът, е как всички държави от ЕС, ще успеят да разпределят интересите си чрез единната валута,без прехвърляне на суверенитет от националните столици към Брюксел, и нуждата от по-ефективна организация в ЕС за постигане на интеграция на икономиките. Сега валутен борд надвисва и над Европа.Вървят и приказки за ЕВФ-Европейски валутен фонд. Дали националните лидери на континента не започват да се се замислят над идеята, за координирани действия в икономическата политика? Само увеличаващ се надзор и дебат, движещ се в посока да се разреши на евробюрократите в Брюксел да налагат санкции на държавите в ЕС ,може да даде някакъв шанс в конкуренцията с Китай и САЩ.
Гърция, Испания, Португалия и Италия имат огромни дефицити. Безработицата в Испания и Португалия ще достигне 20%. Гърция е с реален дефицит надвишаващ 17% и трябва да намери 25-30 милиарда евро, само за да балансира близките дни. Испания, Португалия и Италия към второ полугодие ще бъдат в невъзможност да участват в преразпределението на средствата от Евросъюза. Пари за тях няма откъде да дойдат.Великобритания е в тежко състояние и е в криза на доверието на финансова система в Лондонското сити. В Обединеното кралство свърхнарастналото потребление не може да се поддържа от изоставащата икономика и все по-голямата деиндустрализация. Все по-сериозно се очертава конфликта между произведените на изток стоки и намаляващите работни места.
Европейската валута може да остане стабилна, ако еврочленките имат хармонизирани бюджети и програмите им не поставят под съмнение различията в БВП и темпа на потребление. Няма го огромния износ, освен в Германия,няма ги онези курсови разлики, които стопяваха до 10% от стойносттите на големите национални валути.За сега никой не мисли сериозно ЕС да се подчини на Германия,но това е най-верния изход.
 Китай сега действа с пряка икономическа инвазия, много директно и безкомпромисно. САЩ, вече не искат инвестиции в Европа, защото именно от Холандия и някои кръгове в Лондонското сити тръгна кризата. Дефицита в САЩ е на предела. Двете войни в Ирак и Афганистан в следващите 3 години ще глътнат нови 2.5 трилиона долара,които никой не знае от къде ще дойдат.След като в Европа се провокира старта на кризата, от която в Америка за няколко месеца загубиха 1.170 трилиона долара и последните месеци закриха доста елитни банки,САЩ ще иска подкрепата на Китай, но не и равнопоставеност с ЕС. Проблемите ЕС-САЩ тепърва предстоят, защото ако Китай субсидира дефицита на Щатите за 2010 и 2011 г. , доларът ще скочи с 20 % и ще изяде целия ефект от износа към тях.
В ЕС правото да се извършва одит на страни членки е първата крачка към по-централизирана система за бюджетно координиране.  Никола Саркози, Ангела Меркел и Гордън Браун не изглеждат склонни да отстъпят нови правомощия в икономическата и социалната сфера на Брюксел в момент на криза. На срещата на върха на Европейския съюз, свикана от новия президент на Европейския съвет Херман ван Ромпой се очакваше най-вече спасителен план за затъналата Гърция  и стратегия за предотвратяване на подобни проблеми в други страни от еврозоната, като Испания, Португалия, Италия и Ирландия. Предложението на Ван Ромпой за завишен контрол върху националните финанси чрез редовни одити от Европейската комисия, които да водят до публични предупреждения и за засилено участие на Брюксел в икономическите политики реално бе бламирано.
 "Икономическата координация между страните членки ще се засилва все повече занапред - но за нея ще отговаря Европейският съвет, това е координация между националните лидери", заяви след срещата френският президент Никола Саркози под одобрителния поглед на Ангела Меркел. Подобно на тях повечето други държавни ръководители не изглеждат склонни да отстъпят нови правомощия в икономическата и социалната сфера на Брюксел в момент на криза. Което може би е обяснимо на фона на липсата на визия и сериозно звучащи стратегии там.Повечето национални лидери официално споделиха задоволството на Ван Ромпой от резултатите от срещата, което звучи смехотворно и дава повод за съмнение в европейските амбиции.


За сега никой не мисли сериозно, ЕС да се подчини на Германия,но това е най-верният изход.




.
Съдържанието на този сайт може да се използва при условията на Криейтив Комънс. За контакти: yphalachev@gmail.com