Castigator al zilei a fost Carlos Sainz cu buggy noua, Al Atiya a fost al treilea.
Carlos Sainz castiga proba speciala a Raliului 2013 "Dakar în Peru sâmbătă.
El a avut avantaj asupra Lucio Alvarez din Argentina.
Stephane Peterhansel a Franței, Mini, a avut loc al optulea.
  Robby Gordon a făcut un start dezastruos cu Hummer-ul său.
 Francisco Lopez KTM, a luat onoruri pentru motociclete cu un avans de șapte minute și 51 secunde.
 Câștigătorul de anul trecut Cyril Despres a terminat pe locul cinci, cu Franța, NTP.
  Petru și Ivan Marinov Tsenkov (Opel Antara) sectiune a finalizat 78, 3:38 minute a conducătorului auto.
 Orlin Alexiev și Plamen Nikolov este de 99 de minute după compatrioților săi.
Ambele echipajului bulgar sunt înainte în clasamentul pe Robby Gordon. American blocat în dune la scurt timp după lansare, iar acum are loc de neinvidiat 123.
În cvadricicluri Todor Hristov (Yamaha) a terminat penultima etapă a locul 37, 10:29 de minute de conducere.

Etapă competitivă a Dakar 2013:
Prima etapă (5 ianuarie): Lima, Peru - Pisco (263 km, viteza de 13 de km)
 A doua etapă (6 ianuarie): Pisco - Pisco (327 km/243 km)
 Treia etapă (ianuarie 7): Pisco - Nazca (343 km/243 km)
 Etapa 4 (8 ianuarie): Nazca - Arekuipa (717 km/288 km)
 Etapa a 5 (9 ianuarie): Arekuipa - Arica, Chile (509 km/172 km)
Etapă sasea (10 ianuarie): Arica - Kalama (767 km/454 km)
 Saptea etapa (11 ianuarie): Calama - Salta, Argentina (754 km/220 km)
 Etapă opta (12 ianuarie): Salta - Tucuman (849 km/470 km)
  Închis ** din Tucuman în Ianuarie 13
Nouă etapă (14 ianuarie): Tucuman - Cordoba (852 km/593 km)
Etapa 10-a (15 ianuarie): Cordoba - La Rioja (632 km/353 km)
Etapa 11 (ianuarie 16) La Rioja - Fiambala. Distanța totală: 483 km. Tranziția: 262 km. Curse: 221 km.
 Etapa 12 (17 ianuarie): Fiambala - Copiapo, Chile (715 km/319 km)
 Etapa 13 (18 ianuarie): Copiapo - La Serena (735 km/441 km)
 Etapa 14 (19 ianuarie): La Serena - Santiago (630 km/128 km)
20 ianuarie, ceremonia de închidere a competiției.
 Lista care începe cu bulgari Raliul Dakar 2013 - Orlin Alexiev și Plamen Nikolov implicat cu BMW cu numar de 446 și Petru și Ivan Marinov Tsenkov, care va concura cu Opel, este numarul 397.
În ATV-lea Todor Hristov va începe cu numărul 270.
Съдържанието на този сайт може да се използва при условията на Криейтив Комънс. За контакти: yphalachev@gmail.com