петък, 6 април 2012 г.

"Athletic" (Madrid), elimina "Hannover".

"Athletic" (Madrid) a fost 2-1, înainte de înainte de vizita de "Hanovra", după ce a câştigat acasă, cu un gol în 89 de minute. Meciul retur din Germania, a evoluat în acelaşi fel de mult şi de la Madrid s-au întors câştigător.
După prima repriză, care a dominat lupta la mijlocul terenului şi a combate singur, Adrian Lopez a adus "Atletico" înainte în scorul în minutul 63. În 81 de minute fostul jucător "Manchester United" Mame Biram Diouf nivelat.
Senegalez a marcat un gol pentru "Hanover", în prima şedinţă. Acest rezultat a dat gazdele spera că pot ajunge la ore suplimentare, dar trei minute înainte de sfârşitul timpului normal de Radamel Falkao a decis meciul cu un al doilea obiectiv.
Scopul columbian de a pune capăt seriei exclusiv de "Hanovra" nici o pierdere de acasa in acest sezon - atât în ​​Bundesliga şi Cupa UEFA. "Atletico" nu se confrunta "Valencia", în lupta pentru un loc în finală.
Intriga a fost mai mare ciocnirea dintre "Metalist" (Harkov) şi "Sporting" (Lisabona). Portugheză a câştigat primul joc 2-1 şi concede un penalty în minutul 90 de Kleyton Shavier.
Este, totuşi, brazilian a devenit un păcătos mare pentru echipa sa. Când scor 1-1 în minutul 63 a ratat un penalty care ar fi dat cel puţin ucraineni care intră în joc în prelungiri.
Înainte de oaspeţii din Portugalia gasit rezultatul a lovit Van Volfsvinkel minute înainte de pauză şi Kristaldo egalat în minutul 57. În lupta pentru un loc în finala "Sporting" va confrunta cu "Athletic" (Bilbao).

"Valencia", a ajuns în semifinale după victoria înfrângerea 4-0 pe AZ Alkmaar.

Cea de a treia în spaniolă La Liga "Valencia", a ajuns în semifinale după victoria infrangerea 4-0 pe EA (Alkmaar), "Mestalla". În primul joc al spaniolilor au fost din nou echipa mai buna, dar a făcut multe greşeli şi a pierdut 1:2.
In revansa, cu toate acestea, jucătorii de Unay Emery nu a lăsat nici o îndoială de superioritatea lor. Cu cheia succesului a fost atacantul Roberto Soldado centrală, deşi el a spus nici unul dintre obiective.
Primele două au fost făcute de fundaşul central de Adil Rami. În termen de 15 minute avantajul de francezul de centrare şi Sophia cap Feguli a deschis scorul. Două minute mai târziu el a marcat din nou.
Tino Costa centrat în caseta, Soldado mingea cu capul şi trimite-o reţea de Rami strânsă cu piciorul drept. Dominanta de "Valencia", a continuat în a doua jumătate. În 56 de minute, spaniolii au marcat al treilea obiectiv.
Probe de Soldado dreapta şi centru de-a lungul liniei de poartă şi aripa din stânga Jordi Alba nu a fost nici o problema de a pune mingea la poarta de la o jumatate de metru. Soldado a luat parte la obiectivul patrulea care a căzut în minutul 80.
Spaniolă internaţional plecat din Alba, care a centrat de rezervă Pablo Hernandez. El a tras mingea, sa întors şi a lovit o foarte tehnic trimite în colţul din dreapta sus de Alvarado.

"Athletic" (Bilbao) şi semifinalist anul trecut în Liga Campionilor, "Schalke", 2:2.

Senzaţie în turneu din acest an, "Athletic" (Bilbao) şi semifinalist anul trecut în Liga Campionilor "Schalke", a făcut spectacol. După o bască 4-2 "Veltins Arena" revanşa în Spania sa încheiat în 2-2.
Echipa germană a ieşit foarte motivat şi caută pentru obiectivele din primul minut. "Schalke" de două ori rezultatele furculiţe, dar "Athletic", a fost capabil să se întoarcă repede gol.
În minutul 29 Klaas Jan Huntelaar a deschis scorul, dar Ibay Gomez a egalat 12 minute mai târziu. Comandantul 52-minute de "Schalke", Raul Gonzalez, din nou speră a echipa sa. El a remarcat cel mai frumos gol cu ​​o lovitură de la distanţă, cu piciorul stâng, care a avut prima fază.
Doar trei minute mai tarziu Markell Susaeta nivelat din nou, scorul final de refuz că "Schalke". "Athletic" continuă cu performanţe excepţionale în turneu. În ultimele sale patru bascii jocuri a marcat 11 goluri în două de anul trecut, semi-finalişti în Liga Campionilor.

четвъртък, 5 април 2012 г.

În China a descoperit prototipul Dragon.

Paleontologii chinezi şi canadieni au descoperit rămăşiţele unui Tyrannosaurus rex, cu pene, cu o lungime de aproape nouă metri şi o greutate de aproximativ o tonă şi jumătate. El a trăit în perioada Cretacicului timpuriu (aproximativ 125 de milioane de ani), în provincia chineză Liaoning modern.
Un monstru numit Yutyrannus Huali unic, pe care un amestec de latină şi chineză înseamnă "tiran cele mai frumoase pene."
Cantitate mare de Yutyrannus Huali arată că penele lui sunt de încălzire sau în alte scopuri, dar nu pentru zbor.
Aceasta este cea mai mare dinozaur cu pene descoperit la începutul anilor sedimentele cretacice.
Anterior se credea că tyrannosaurs si alti dinozauri mari nu au nevoie de retenţie de căldură suplimentară.
Relaţia dintre Tyrannosaurus Rex şi păsări, oamenii de stiinta moderni au descoperit acum câţiva ani, în 2008, oamenii de stiinta de la Universitatea Harvard au analizat moleculele derivate din oase fosilizate ale tyrannosaurs vârstă de 68 de milioane de ani, cu specii de colagen moderne de păsări şi animale.
Este dovedit faptul că, la nivel molecular, acestea sunt mult mai aproape de puii de găină şi struţi, decât să aligatori şi şopârle.

Bancă jaf.

Doi bărbaţi înarmaţi au jefuit o bancă în Sofia Town Elevii această dimineaţă. Sumele furate de la 215,082 leva.
Jaf a devenit cu privire la 9:30 astăzi. Robbers oprit în faţa sucursalei, cu biciclete şi căşti de protecţie au fost negru. Ei au intrat in banca minute după ce vehiculul de colectare este pornit bani în seif, care nu a fost blocat, potrivit poliţiei.
Hoti lovit de paza în bancă şi jefuit banca.
Blocul vecin este găsit pete de bani în jurul valorii de 40000 la 50000 Lev pierdut de către atacatori.
Bancnotele sunt găsite de către un vagabond, care a început să le ia, dar reperat lângă şcoală, un semnal primit de la poliţie.
Atacatorii au fost oameni mari - ". Evrotur", aproximativ 2 metri înălţime, îmbrăcaţi în salopete negre, cu
Ambele au fost puşcă, şi motocicleta au fost etichetate Enduro. Examinarea în continuare în sala bancar şi în jurul lui şi câţiva metri de jaf este încă în curs de desfăşurare inventar a risipit banii.
Banca a avut patru angajaţi şi o persoană de la gardieni. Când descărcarea de bani, acestea au fost lăsate pe tejghea, atacatorii au intrat ramura, unul dintre ei a sărit peste tejghea şi a luat sacul de bani. Unul dintre ofiţerii apasat butonul de panica.

Schengen, s-au dovedit fără succes. Paris şi Berlin, după ce a refuzat Schengen?

Mai puţin de o lună, preşedintele francez Nicolas Sarkozy a ameninţat că va scoate Franţa din zona de vize Schengen.
Acum, la Berlin se propune să se introducă controale obligatorii la frontierele interne ale zonei Schengen.
Acesta a declarat ministrul de Interne al Germaniei, Hans-Peter Friedrich într-un interviu şi sprijină, de asemenea, omologul său francez, Claude Gean, care săptămâni în urmă, de asemenea, a decis să schimbe regulile în vigoare în zona Schengen.
Potrivit ministrului german de Interne de măsuri, cum ar fi un control de frontieră permanent tryadva se aplică nu numai în desfăşurarea unor evenimente majore, cum ar fi competiţiile de fotbal sau conferinţe politice, şi atunci când o parte din spaţiul Schengen nu este în conformitate cu normele stabilite şi nu pot face faţă cu mai multe imigranţi ilegali.
Un exemplu, în cazul în care ţări precum Grecia, nu poate controla frontierele sale externe, pentru a stabili de control în cadrul spaţiului Schengen.
Franţa a introdus deja un control de frontieră unilaterală cu Italia, de sute de sute de imigranţi din Tunisia şi Libia.
Danemarca a introdus controlul vamal la frontierele cu Germania şi Suedia, dar noul guvern eliminat mai târziu aceste restricţii.
O lună în urmă, Germania, Austria, Belgia, Franţa, Suedia, Olanda şi Marea Britanie - Grecia a cerut să ia măsuri urgente pentru combaterea imigraţiei ilegale şi a ameninţat de a solicita în mod oficial revenirea controalelor la frontieră.

Demonstraţii şi probleme în Grecia. Noi non-bancare obligaţiuni greceşti.

Cea mai mare rafinărie din Grecia Hellenic Petroleum a incetat sa mai cumpere petrol iranian în aprilie din cauza unor probleme cu plăţile bancare.
Financiar tulbure Grecia este necesar pentru a reduce aprovizionarea cu petrol ieftin brut iranian, care se deterioreze şi mai mult situaţia.
Banca Centrala din Austria sa alăturat german Bundesbank şi nu va mai accepta ca garanţie pentru obligaţiunile bancare garantate de către ţările care primesc ajutor de la Uniunea Europeană şi Fondul Monetar Internaţional.
BCE nu mai cere membrilor săi să accepte ca garanţie pentru obligaţiunile bancare garantate de către guverne ", a căror scoruri de credit nu respectă standardele care definesc cerinţele minime de rating de credit ridicat."
Bundesbank a fost prima banca centrală pentru a profita de anunţat în urmă cu două săptămâni, a modifica regulile de securitate a Băncii Centrale Europene.
După sinuciderea unui farmacist pensionat în greacă de capital revoltele din Atena şi a izbucnit proteste. Pe piata central din afara parlamentului de ieri a adunat mai multe mii de oameni.
Greacă pensionar, se confruntă cu datorii, sa sinucis în disperare.