петък, 2 април 2010 г.

Великденски традиции


Някои уникални великденски традиции

.

Великден е тясно свързан с много обичаи и традиции. Всяка страна те са различни и имат различни значения - понякога религиозни, понякога приветстващи пролетта. В някои държави членки традициите биха могли да бъдат по-изненадващи. Членове на ЕП разкриват тайните, които се крият зад някои от тях.
Латвийските битки с яйца и люлеенето  

Roberts Zīle (ЕКР, Латвия): "Все още съществува великденската традиция да боядисваме яйца с материали от природата (брезови листа, обелки от лук и т.н.) и след това да организираме битки с тях. Казва се, че този, чиято черупка на яйцето е най-силна, ще живее най-дълго."   

Люлеенето на великденската сутрин е друга известна традиция: "Според архаични вярвания люлеенето е свързано с плодовитостта и трябва да бъде направено, за да може добитъкът да бъде добре. Също така се казва, че люлеенето през Великден защитава от ухапвания от комари и мухи през лятото."  

Словашката великденска традиция

Освен готвенето на традиционни гозби и варенето на яйца, мъжете пръскат с вода жените.

Miroslav Mikolášik (ЕНП; Словакия):"На великденския понеделник момичетата се пръскат с вода. По този начин момчетата искат да прехвърлят физическата и психическата енергия от водата на любим човек - едно момиче. Корените на тази традиция идват от нашите предци - старите славяни, които са използвали символиката и магическата сила на водата преди много време."

"Botides" в Корфу, Гърция  

В Корфу хората хвърлят керамични изделия от балконите си на първия ден от Великден.

Г-жа Sylvana Rapti (Група на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, Гърция):"Корфу по време на Великден е любимият ми период в годината! В 11 ч., на съботната сутрин, ние чакаме камбаните да оповестят първото (както казваме в Гърция) Възкресение преди това в полунощ. Това е моментът, в които траура за страданията на Исус се превръща в радост и шум от чупенето на керамика! Хората хвърлят от терасите си керамични съдове, пълни с вода или вино, защото шумът е още по-голям, когато са пълни! Налице е известно съревнование между хората за това кои ще хвърли най-големия керамичен съд, и хората ще възнаградят с най-големи аплодисменти!"   

Предполага се, че хвърлянето на керамика "носи късмет, така че вземете малко парче от счупен съд, за да бъдете късметлии до края на годината!". Според г-жа Rapti обичаят има венециански (венецианците са изхвърляли стари предмети на Нова година, за да може тя да им донесе нови) или езически произход - "чупенето на керамика символизира посрещането на пролетта и новата реколта, която ще бъде събирана в нови делви."      

Съдържанието на този сайт може да се използва при условията на Криейтив Комънс. За контакти: yphalachev@gmail.com