сряда, 14 юли 2010 г.

Босна и Херцеговина е изправена пред катастрофа

Европейското гражданство не премахва нациите, напротив, то въвежда обща принадлежност, която всеки приема с ясното съзнание, че продължава да принадлежи към собствената си нация.То може да бъде пример и убежище за балканските народи и да спомага за заздравяване на отношенията им при пълно зачитане на тяхната самоличност.
Босна и Херцеговина е изправена пред катастрофа.В страната се засилват етническото напрежение и симптомите на разцепване. Днес всички се чувстват третирани несправедливо, а по-нататъшната радикализация може да стигне дотам, че политиците да изгубят контрол върху масите.Сърбите негодуват, че стремежът да се създаде комплексна система на управление и по-силна централна власт подкопава позициите им. Сюлейман Тихич, лидер на Босненската мюсюлманска партия, най-голямата партия в БиХ, се опасява, че на хоризонта се задава война. Една от причините за неефикасността на властта във федерацията е механизмът за гласуване. Той позволява на малък брой депутати босненски сърби в парламента на БиХ да блокират всяко решение или законопроект. Въпреки че те са по-малко от една четвърт от парламента на БиХ.
Политическият елит на Босна отхвърли пакета от конституционни реформи, иницииран от ЕС и САЩ, чиято цел бе да преодолее политическото буксуване и да ускори подготовката на страната за членство в ЕС и НАТО. Върховният представител на международната общност, висшата политическа фигура в страната, избиран от Европарламента, удължи мандатите на чуждестранните съдии и прокурори. Това решение обаче бе посрещнато на нож от Република Сръбска (РС), един от двата автономни субекта на БиХ - другият е федерацията между босненските мюсюлмани (бошняците) и хърватите. Босненските сърби по принцип са недоволни от правомощията на службата на Върховния представител, който има право да налага закони и да уволнява местни ръководители заради обструкциите им.
Додик не се е отказал от крайната си цел - референдум за независимост. Той смята, че БиХ "е виртуална и безсмислена страна, подкрепяна единствено от международната общност". И вече обяви, че един ден ще проведе референдум за отделяне на РС от Босна.
Усетили слабостта на международната общност, лидерите на хърватската общност пък зоват за създаването на трета федерална единица, в която ще бъдат мнозинство,което ще предизвика единствено по-нататъшна маргинализация и по-голяма мизерия сред намаляващата хърватска общност. "Босненските хървати може да защитят националните си интереси само чрез преговори и компромис", смята той.
В отговор бошняците се опитват да засилят доминиращото си присъствие в държавните институции и федералните структури.
Международната общност се провали в изработването на ясна стратегия за Босна. Върховният представител пък вече е част не от решението, а от проблема.
Икономическата ситуация засилва социалното разслоение. През 2009 г. над 70 000 босненци са загубили работата си поради преки или косвени последици от глобалната икономическа криза.В същото време изпратените от чужбина преводи са намалели с 20%, а щедрото кредитиране рязко е спряло, след като банковият сектор на страната регистрира 42%-ов спад на печалбите.
Двата полунезависими субекта Република Сръбска и Босненско-хърватската федерация имат свои правителства и парламенти. Отделно има централни институции, свързващи двата субекта. Федерацията на бошняците и хърватите е разделена на 10 самоуправляващи се кантона. Босна е една от най-свръхадминистративните държави в света, с 13 различни нива на управление и над 160 министерства. И всички те изяждат близо 50 на сто от БВП.
Водачът на Ислямската общност Мустафа Церич е директно включен в политическите процеси в тази страна. Изявленията, които той прави са ясен сигнал и за сърбите, и за хърватите, че трябва да се разтревожат.На изявлението на Церич в интервю за “Дневни аваз”, че е “време Турция да засили ангажимента си на Балканите, които държа стабилни в продължение на 500 години” и на неговите твърдения, че “Европа е поставила бошняците в своеобразно гето”.
Сърбите, и хърватите би трябвало да се загрижат и замислят “по какъв начин би трябвало да се устрои Босна, за да не бъдат те надвити и да не се сбъднат мераците на мюсюлманите.Но изглежда омразата между тях е още по-голяма и ще надделее над разума.

Съдържанието на този сайт може да се използва при условията на Криейтив Комънс. За контакти: yphalachev@gmail.com