Румъния намалява с 25 на сто на заплатите в държавния сектор и с 15 на сто на обезщетенията на безработните и пенсиите, за да се избегне евентуално излизане от контрол на държавния дефицит на Румъния.
Румъния, която силно бе засегната от световната финансова криза, ползва от 2009 година програма за помощи в размер на 20 милиарда евро от Международния валутен фонд, Европейския съюз и Световната банка, срещу което е поела ангажимента да извърши дълбока реформа в държавния сектор.Освен това се предвижда до края на годината да бъдат уволнени 70 000 държавни служители. Румънското правителство обмисля създаването на специален социален фонд, който ще оказва финансова помощ на възрастните румънци, чиито пенсии ще бъдат намалени с 15% в рамките на плана за съкращаване на бюджетните разходи.Планира се всяка една държавна компания, която се финансира от собствените си приходи, да внася 1% от годишната си печалба във фонда.
Международният валутен фонд не е искал намаляване на заплатите и пенсиите в Румъния.Това е било "политическо предложение", отправено от президента Траян Бъсеску, заяви председателят на горната камара на румънския парламент Мирча Джоана след като среща с мисията на МВФ, която е в Букурещ.
Международният валутен фонд (МВФ) е поискал от румънското правителство увеличване на плоския данък с 4 процента - до 20 процента и на ДДС с 5 процента - до 24 процента.
МВФ са непоколебим и не иска да приеме друго решение за намаляване на дефицита. Вече няма доверие в никоя друга обсъждана мярка. Иска увеличаване на ДДС незабавно. Досега Румъния е получила 9,3 милиарда евро от МВФ, 2,5 милиарда евро от ЕС и 300 милиона евро от Световната банка.