Със сигурност, постепенно Китай ликвидира западния модел на обществено производство,с демократичните му отношения между работодатели,силни профсъюзи и държава,който не може да издържи на китайския пазарен модел,съчетан с неистова експлоатация и пренапрежение на работната сила.
За пореден път Китай отхвърли домогванията на САЩ чрез ревалвация юана да се спасява неработещата добре американска икономика. Говорителят на външното министерство на Китай,Цзян Ю отбелязва на 21 септември в Пекин, че търговията дисбаланс между Китай и Съединените щати е в резултат на международното разделение на труда и търговският дефицит на САЩ не може да бъде разрешен в резултат на ревалвация на юана.Китай отделя постоянно внимание на нарастващия внос от САЩ и се надява на улесняване на контрола на износа.Тя казала, че през последните години в САЩ пак е имало някои нехармонични изявления за обменния курс на юана.Китай в последните дни многократно са заявява позицията си, че въвеждането на плаващ валутен курс е недалечна цел за Китай.
Цзян посочва, че на този етап трябва да се насърчава стабилизацията и икономическо възстановяване. Тя призова САЩ да продължат да изпълняват отговорно фискална и парична политика с цел да се поддържа относителната стабилност на международната ключова валута за подобряването на глобалната икономика.
Администрацията на президента Обама иска да увеличи износа и заетостта и въпросът за дефицита създава търкания в отношенията с Пекин. Американски служители казват, че особена тревога у тях буди китайската програма за "родни иновации", чиято цел е да се подпомагат китайските технологии.
Бюджетът на администрацията, актуализиран от Конгресния бюджетен офис, показва бюджетни дефицити в рамките на билиони долари за следващите 10 години, което означава, че правителственият дълг като процент от БВП ще продължава да расте.