вторник, 15 юни 2010 г.

АФГАНИСТАН,ОПИУМА И ТАЛИБАНИТЕ.

%
НАТО подготвя стратегия за изтегляне, след като в края на миналата година президентът Барак Обама реши да изпрати  значителни подкрепления на войските в Афганистан, биещи се с талибаните. Предвижда се изтеглянето от Афганистан да стане към средата на 2011г, след като многонационалните войски предадат грижите за сигурността на афганистанските сили. Според западни лидери графикът има за цел да упражни натиск върху правителството на президента Хамид Карзай, но наблюдатели смятат, че решението по-скоро е продиктувано от общественото недоволство в страните от НАТО заради нарастващия брой жертви и очевидната патова ситуация с талибанските ислямски екстремисти.Половината от гражданите на САЩ и близо две-трети британците са против войната в Афганистан. В други страни от НАТО подкрепата също намалява, като Холандия и Канада вече определят съответно 2010 и 2011 г. като дати за своето изтегляне. За съжаление е очевидно,че в близките 15-20 години Афганистан няма да е в състояние да поддържа в необходимия размер и подготовка армия,за да противостои на талибаните.В средата на януари генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен направи меко казано странното изказване, че виждаме как афганистанците се надигат срещу бунтовниците и сами организират алтернатива на талибанското управление в сянка.
Европейските държави не бива да формират външната си политика като реакция на Вашингтон, а трябва да преследват и своите интереси,така, че Афганистан и Пакистан да не се превърнат в провалени държави и, в най-лошия случай, пакистанските ядрени оръжия да попаднат в ръцете на терористи.
Преди 10 години, производство на опиум рязко падна от 4 тона до нула на следващия сезон, след нареждане на талибанския лидер молла Омар, който обяви опиума за "харам" - забранен. Такова постижение прилича повече на сън, отколкото на реална действителност. В момента има максимално производство на опиум и хероин. Този сезон мистериозна гъбична зараза порази опиумния мак в Афганистан. Повече от половината насаждения вече са унищожени. В резултат в Афганистан цената на опиума вече е скочила с около 50 процента.Очаква добивът да намалее с около 75%, което ще засегне доходите на талибаните. Макар че имат големи запаси от наркотика от предишни години, те превантивно са започнали да вдигат цената му. За голяма част от населението в Афганистан отглеждането на опиум е единственият начин за препитание. Преди три години се заговори, че администрацията на президента Джордж Буш разработва програма за унищожаване на насажденията от опиумен мак и кока с гъбична зараза.  Според местните хора виновни за заразяването на маковете са американските войници. Ако тези слухове се окажат верни, талибаните може да се вдигнат на война срещу натовските сили. Най-тежко засегнати са полетата в размирните провинции Хелманд и Кандахар. 
Наскоро Русия предложи на западните партньори съвместно да засилват действията си в борбата с заплахата от афганистанския наркотрафик. В Брюксел Виктор Иванов представи на алианса план за ликвидиране на афганистанското производство на наркотици.В частност, той предложи да бъдат включени в мандата на Международните сили за съдействие по сигурността в Афганистан компетенции и задължения по унищожаване на плантации с опиумен мак. Москва смята също за важно да бъде осигурено необходимото равнище на доверителност за развитие на оперативното сътрудничество. Това е обмяна на разузнавателни данни, включително местата на дислокация на лабораториите за наркотици. Освен това, ръководителят на руското ведомство предложи да бъде повишен статута на проблема с афганистанското производство на наркотици до равнище на заплаха за международния мир и сигурност, чрез Съвета за сигурност на ООН. В плана фигурират също съвместни координирани действия по обучаване на афганистански полицейски по наркотици, според който тази година Русия ще обучи 225 полицейски в рамките на програмата на Съвета Русия-НАТО.САЩ отхвърлиха предложенията.
Съдържанието на този сайт може да се използва при условията на Криейтив Комънс. За контакти: yphalachev@gmail.com