четвъртък, 26 август 2010 г.

ВОЙНА СРЕЩУ ИРАН?







ВОЙНА СРЕЩУ ИРАН?


Техеран все още представлява ядрена заплаха, смята бившият заместник-генерален директор на МААЕ и водещ експерт по Иран Оли Хейнонен. Преди официално да напусне поста си по собствено желание в началото на август, Хейнонен оглавяваше отдела по предпазни мерки в институцията. Той смята,Иран разполага с гориво за една или две бомби.По груби сметки Техеран притежава около три тона ниско обогатен уран. Хейонен потвърждава американската оценка за това, че на Иран ще му трябва година, за да превърне своя ниско обогатен уран в по-качествен материал.
Иран се бе съгласил да извърши размяната на ядрено гориво на територията на Турция,като изпрати в Турция 1200 кг от ниско обогатения си уран, който ще бъде преработен в ядрено гориво за иранския реактор за медицински изследвания.
Споразумението беше подписано в Техеран от президента на Иран Махмуд Ахмадинеджад, бразилския му колега Луис Инасиу Лула да Силва и турския премиер Тайип Ердоган.Идеята Турция и Бразилия да поредничат се считаше за последна възможност да бъдат избегнати нови санкии и да се задълбочи международното напрежение, свързано с иранската ядрената политика и бе отхвърлена от САЩ и съюзници.
По политически причини,под натиск на САЩ , Европа се отказа от идеята за включване в проекта НАБУКО на Иран, чиито газ не би бил излишен за мащабния проект.  На посещение в Анкара през декември 2009 специалният представител на САЩ за енергетиката и Евразия Ричард Морнингстар, изрази резерви относно включването на Иран в енергийните проекти. Морнингстар посочи, че Вашингтон не гледа положително относно транзита на ирански газ за Европа през Турция.
САЩ увеличиха своите самолетоносачи разположени срещу Иран до три. Ситуацията на дипломатическия фронт също се изостри във вреда на Иран след новата резолюция на ООН, подкрепена от Русия и Китай, налагаща санкции срещу Техеран.
Турция прави всичко по силите си, за да бъде избегната всякаква военна конфронтация и санкции срещу Иран.
Британския мозъчен тръст Оксфорд рисърч груп смята,че Израелско нападение по ирански ядрени обекти може да разпали продължителна война и вероятно няма да попречи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие. Говорителят на Ислямска република Иран Рамин Мехманпараст нарече „не заслужаващи внимание“, изказванията на председателя на Щаба на щатски въоръжените сили адмирал Майкъл Мълън, че Пентагонът има план за военна операция срещу Ислямската република. Политическият представител на Революционната гвардия Ядулла Джавани заяви, че САЩ и Израел не биха се осмелили да атакуват Иран. 
Очакванията са операцията срещу Иран да бъде най-вече от въздуха. Предполага се, че след няколко дни на интензивни въздушни удари, щатските ВВС  ще унищожат, онези 5-6 съоръжения, които са от решаващо значение за изпълнението на ядрената програма на Иран, като го върне технологично години назад. В началото чрез крилати ракети, изстрелвани от кораби, подводници и бомбардировачи B-52, трябва да бъде унищожена иранската система за противовъздушна отбрана. След това  ще се използват B-2, които ще насочат специални противобункерни бомби срещу скритите в подземия предприятия и лаборатории.




.

вторник, 10 август 2010 г.

КСО И СМИСЪЛА ОТ ПЕНСИОННАТА РЕФОРМА.

+++


 Никой не поставя под съмнение икономическата, социалната и политическата необходимост от спешно реформиране на пенсионната система.Някои правителства в Европа вече осъзнаха накъде води по-дългият пенсионен период- към края цялата концепция за пенсионирането.Застрашителното застаряване на обществото е причинено от две демографски промени. Първата е, че жените не раждат достатъчно бебета, ; втората е, че огромното поколение, родено след Втората Световна война, започна да се пенсионира. През 1950 г. на 7 души на възраст 20-64 години се е падал един на 65 . Сега съотношението е 4 към 1 и е на път да стане 2 към 1 през 2050 година.Това ще прекрати захранването на държавните пенсионни фондове със социалните осигуровки на младите работници. Опасения трябва да буди и излизането в пенсия у нас,на нови 130 000 пенсионери в най-скоро време.Най- големите набори се пенсионират - 1947-ми, 1948-ми 1949-и, 1950-и, 1951-и, започват да излизат в пенсия. Всички тези хора са били със сравнително високи заплати. Пенсиите ще са големи, и ще нараства задължението на НОИ да се плащат пенсии с много сериозна сума,вероятно повече от половин милиард годишно.Примамливо е да се мисли, че някои от дупките в работната сила могат да бъдат запълнени с имигранти и българи от Македония,Украйна и Русия.
Промени има - от 2000 г. насам пенсионната система има втори и трети стълб - допълнително задължително и доброволно осигуряване, възрастта за пенсиониране порасна от 55 г. и 6 месеца (2000 г.) на 60 години за жените и от 60 г. и 6 месеца на 63 години за мъжете. Увеличи се и коефициентът на заместване на доходите отпреди пенсионирането - от 38.6% на 45.1% през 2009 г. Но системата отново е в  колапс-няма пари.
Възрастта за пенсиониране трябва да бъде увеличена. Последното удължаване в САЩ до 68 години по същество компенсира по-голямата продължителност на живота.Досега само Дания в Европа пое радикалната крачка да обвърже възрастта за пенсиониране с продължителността на живота. Някои мерки няма да са популярни. Като основен виновник за дефицита на НОИ бе посочена слабата събираемост на вземанията. Споменаха се и идеи за повишаване на осигуровките с до 6-8% през следващите години, които би трябвало да балансират бюджета на държавното осигуряване.Ако НОИ иска да покрие сегашните пенсии само с осигурителни вноски, осигуровките трябва да достигнат 48% и при положение , че същият брой хора ще останат на работа и ще продължат да си плащат съвестно осигуровките. В същото време несъбраните вземания на НОИ, натрупани за последните няколко години са 1.075 милиарда лева. Дори и да се съберат напълно, биха покрили около 1/5 от дефицита само за тази година.Планът на синдикатите за увеличение на осигуровките, който също периодично се възражда, също няма да помогне за преодоляването на огромния дефицит в държавната пенсионна система. Увеличаването на ставките ще накара все повече работодатели да започнат да укриват осигуровки ,събираемостта ще падне, а доста хора ще загубят работата си, тъй като ще станат твърде скъпи за работодателите си.Солидарната система не работи, нито в България, нито в Европа. Неслучайно в повечето европейски страни делът на капиталовите стълбове и личните пенсионни сметки се увеличава през последните години за сметка на разходопокривната система.Вместо да признаят, че настоящият модел е провал, и от това правителство се надяват на чудо. Не се вижда очевидното - няма да се мине без вдигане на трудовия стаж (особено на жените,които живеят доста повече,а работят по-малко)и на пенсионната възраст поне до 68 години. Трябва да се намалят и привилегиите за ранно пенсиониране. За съжаление гласуваните от правителството промени,предизвикаха недоволството на синдикатите,а те са абсолютно козметични и не решават проблема.
Съдържанието на този сайт може да се използва при условията на Криейтив Комънс. За контакти: yphalachev@gmail.com