сряда, 31 март 2010 г.

Гиньо Ганев призова пациентите да търсят правата си


Гиньо Ганев призова пациентите да търсят правата си

Гиньо Ганев призова пациентите да търсят правата си
 
Омбудсманът на Република България Гиньо Ганев присъства на специализираното изложение „Алея на здравето” в Националния дворец на културата, за да се срещне с граждани.
Граждани отправиха питания към омбудсмана, свързани с правата на инвалидите и трудностите пред тяхното социализиране в обществото.
Интерес представляваха и въпроси, отнасящи се до пенсионното осигуряване, проблемите с топлофикационите дружества, вредното излъчване на антените от мобилните оператори и др.
Все повече хора се интересуват от правата си като пациенти, потребители и граждани, стана видно от големия интерес към информацията предоставена от омбудсмана.
Гиньо Ганев посочи, че Европейската харта за правата на пациента трябва да бъде в съзнанието на лекуващите като критерий, задължение и основен морален дълг. Времето е наложило да има едно активно отношение на обществото в подкрепа на отделния гражданин не като потребител, а като пациент.
По отношение на повишението на здравните осигуровки омбудсманът заяви: „общото впечатление на много хора и партии е, че по-скъпото здравно осигуряване накърнява чувството за справедливост”.
Сред основните приоритети в дейността на омбудсманската институция са правата на пациента и тяхната ефикасна защита. Гиньо Ганев активно насърчава провеждането на здравна реформа, която да бъде обърната най-вече с лице към пациента.

неделя, 28 март 2010 г.

28.03.2010.Гарантиране гъвкавостта на пазара на труда. Мерки за допълнителни приходи.


ПАРТНЬОРИТЕ В НСТС ОДОБРИХА МЕРКИ, С КОИТО ДО КРАЯ НА ГОДИНАТА ЩЕ БЪДАТ ОСИГУРЕНИ ДОПЪЛНИТЕЛНИ ПРИХОДИ В РАЗМЕР НА 230 МЛН. ЛВ.

Предприемат се и стъпки за гарантиране гъвкавостта на пазара на труда

img_1510.jpgДопълнителни мерки в подкрепа на фиска в размер на 230 млн. лева до края на годината договориха на днешното си заседание партньорите в Националния съвет за тристранно сътрудничество. На част от срещата днес присъства и министър-председателят Бойко Борисов, който подчерта, че в името на 8 млн. български граждани трябва да се намери съгласие между трите страни в диалога, за да се излезе от кризата и да се запази жизнеспособността на икономиката ни. 
Представителите на правителството и социалните партньори одобриха днес предложението на директора на НАП Красимир Стефанов индивидуалните печалби от хазартни игри да бъдат обложени с 10-процентен данък, което ще доведе до 80 млн. лева допълнителни приходи в бюджета до края на тази година. Запазват се ставките за облагане на застрахователната дейност със 7% за общото застраховане и с 2% за животозастраховането, но ще се промени начинът за облагане на застрахователните дружества. Предвижда се да се облагат приходите на застрахователите, а не печалбите, както е в момента. Очаква се мярката да влее в бюджета около 100 млн. лева допълнително. Като временна мярка се предлага връщане на стария коефициент от 1,1 за авансовите вноски по корпоративния данък. В момента той е единица. Промяната по отношение на авансовите вноски се очаква да донесе 50 млн. лв. в бюджета. 
Партньорите в НСТС приеха и пакет от предложения за подобряване на финансовата дисциплина. Министерството на финансите ежемесечно ще публикува подробни данни за изпълнението на приходната и разходната част на бюджета и анализ към тях, както и салдото по ДДС. МФ ще оповестява и движението на външния дълг и данни за състоянието на фискалния резерв, придружавана от разбивка на наличностите в него. На всяко тримесечие министерството ще предоставя баланс и отчет за приходите и разходите на предприятията с преобладаващо държавно участие. 
Постигнато беше единомислие и по комплекс от мерки, свързани с пазара на труда. Те са свързани с повишаване мобилността на работната сила чрез създаване на система за наблюдение и разпределение на квалифицирани работници и служители на секторно или териториално ниво; увеличаване от 45 на 90 дни в рамките на една календарна година на срока, за който работодателят възлага временно извършването на друга работа в същото или друго предприятие; ограничаване достъпа до пазара на труда на работници от трети страни, с изключение на висококвалифицираните; създаване на механизми за намиране на първа заетост на младежи, завършващи училище; въвеждане на законова регулация, гарантираща лоялна конкуренция и недопускане изкривяване на пазара чрез оказване на монополен натиск върху доставчиците на стоки и услуги. Изпълнението на тези мерки ще се финансира по ОП „Развитие на човешките ресурси”.


събота, 27 март 2010 г.

Още 9.5 млрд. долара в Dubai World.



+


В началото на декември Абу Даби отпусна 10 млрд. долара на Дубай, с които емирството да погасява дълговете на държавния холдинг - "Дубай уърлд". Заемът помогна на строителната компания "Нахийл", която е част от холдинга, да погаси задълженията по ислямските си облигации сукук на стойност 4.1 млрд. долара.
Останалата част от заема бе за погасяване на лихвите по заемите на "Дубай уърлд" и покриване на оперативните разходи на компанията. "Дубай уърлд" договори замразяване на част от плащанията по дългове, възлизащи на 26 млрд. долара.
Сега Дубай ще инжектира още 9.5 млрд. долара в държавния си холдинг Dubai World.Финансовата инжекция ще стане чрез комбинация от капитализация на дълг и директно финансиране. По-голяма част от парите са предвидени за строителната компания Nakheel. Част от средствата били заделени от "собствените резерви на Дубай". Сред най-големите кредитори на компанита са гиганти като HSBC, Royal bank of Scotland , Bank of Tokyo-Mitsubishi, Barclays. В списъка на кредиторите има и редица банки от Обединените арабски емирства.
Според предоставените от Дубай данни над 50% от парите, с които ще бъде финансиран Dubai World, ще дойдат от съседното емирство Абу Даби - около 5.7 млрд. долара.Не е новина че,стига да иска, Абу Даби може да разреши проблемите на Дубай за един миг. Суверенният му фонд за $750 млрд. е само върхът на айсберга.  Очевидно Абу Даби се стреми към контрол в културно и политическо отношение. Целта е семейство Мактум да склони глава пред новата представа на Абу Даби за модерната ислямска държава.  Нежеланието на Абу Даби да отпусне неограничено финансиране, и да гарантира риска на Дубай, бе много любопитна новина.Местните хора от месеци знаеха, че бизнесът на Дубай с инвестиции в недвижими имоти е в критично положение. Обсъждаха се не толкова начините за покриване на пропуснатите от DubaiWorld лихвени плащания, а как точно Абу Даби ще избере да помогне на съседа си.Спасяването символизира началото на кампания за регионално надмощие и за смяна на властта в Обединените арабски емирства . Абу Даби заложи на търпеливия подход, спокойно трупаше огромни петролни богатства, чийто истински размер не е ясен, и следваше дългосрочна цел – централизиране на ОАЕ под ръководството на управляващата династия Ал Нахиан.
Като жест на благодарност към емира на Абу Даби, спасил засега Дубай  от фалит  с безлихвения кредит от 10 млрд. долара и надежда за последваща финансова инжекция, след официалното откриване,най-високата сграда в света,тя  бе прекръстена от "Бурдж Дубай" на "Бурдж Халифа"- на името на президента на Обединените арабски емирства и емир на Абу Даби.Унизителното за Дубай решение бе съобщено от емира на Дубай шейх Мохамед бин Рашид ал Мактум,който е и вицепрезидент и премиер на ОАЕ.


+

четвъртък, 25 март 2010 г.

Cisco инвестира в компания за смарт-грид системи



сряда, 24 март 2010 г.

Конгреса на САЩ одобри реформа в здравеопазването. Еврото с най-голям спад. Германският президент критикува Меркел. Азия в борба с инфлацията.


+

В Конгреса в САЩ бе одобрена историческа реформа, която да даде достъп до здравеопазване на над 32 млн. американци, оставащи засега извън системата за здравно осигуряване. Планът на стойност 940 милиарда долара ще даде здравни осигуровки на 32 милиона души, които сега нямат такива, като задължи отделните хора да си купят осигуровки и субсидира онези, които не могат да си ги позволят. Американският бюджетен дефицит се увеличи до рекордно ниво през февруари след големите разходи на правителството, имащи за цел възстановяване на икономиката. Той най-вероятно ще надмине досегашния връх за фискална година от 1,4 трлн. долара, постигнат през септември 2009 г.Американският Конгрес в момента работи по начини за регулиране на финансовите компании, които се смятат за прекалено големи, за да фалират. Проблемът според Бернанке е, че ако централната банка надзирава единствено големите компании с активи над 50 млрд. долара, тя ще придобие погрешна представа за състоянието на целия сектор.
Бен Бернанке определи правителствените помощи за големите банки като неразумни, предаде агенция "Блумбърг". Според него планираната регулаторна реформа на сектора трябва да предвижда премахване на тази порочна практика.
Европейската комисия иска да има по-голям контрол при планирането на бюджетите и ще се бори за внасяне на подобни изменения в Пакта за стабилност и растеж. Еврокомисарят Рен отбеляза, че в момента членовете на ЕС информират комисията , когато бюджетите вече са приети, а тогава късно.
Еврото регистрира най-голям спад от два месеца насам, като това беше очакваният ефект след поредното неразбирателство в европейското семейство. Противоположните мнения на част от страните в ЕС за помощта за Гърция постави нови въпросителни относно комуникацията и способността на големите европейски държави да се обединяват при взимането на важни решения. Логично всички опити за движение нагоре на европейската валута приключиха с неуспех.Германия може да се съгласи все пак с оказване на двустранна помощ от европейските страни на Гърция, съобщи германският финансови министър Волфганг Шойбле. В краен случай може да има координирани двустранни помощи на доброволна основа, заяви Шойбле. Той припомни, че Атина има също възможността да поиска заем от МВФ. Германия засега не е съгласна ЕС да помогне пряко на Гърция.Германският президент Хорст Кьолер разкритикува политиката на канцлера Ангела Меркел Кьолер се обяви срещу голямото намаляване на данъците . Според него една от главните задачи на правителството е решаването на проблема с огромния държавен дълг. Берлин прие своя годишен бюджет с рекорден държавен дефицит от 80 млрд. евро, което е рекорд в историята на германската държава.
Развитите икономики ще трябва да се изправят срещу изострящия се проблем с обществения си дълг, тъй като досегашните мерки на най-силните държави за довеждането на дефицитите им до нормалното равнище са безуспешни, според зам.-директорът на Международния валутен фонд Джон Липски . Той уточни, че всички страни от Г-7 с изключение на Канада и Германия ще имат дългове, надхвърлящи собствения им БВП до 2014 г. Днес по този показател светът се върна във времето след Втората световна война, допълва още експертът. Правителствата на развитите страни се опитват да се борят с дълговете си в момент, когато здравните и пенсионните разходи се увеличават и оказват силно влияние върху икономиката.
Обезпокоително е, че някои правителства могат да прибегнат до изкуствено увеличаване на инфлацията като опит за намаляване на стойността на дълговете си, което пък, от друга страна, може да доведе до различни неприятни икономически последици.
Големите икономики в Азия се готвят за борба с инфлацията. Парите, налети в глобалната икономика през последните години, ще доведат до засилване на инфлационните процеси. Китай повиши няколко пъти минималните задължителни резерви на банките и основната лихва.Една от основните причини, поради които Китай устоя на финансовата криза по-добре от прогнозите на някои анализатори и дори по-добре от Германия, е, че износът представлява много по-малка част от икономиката на страната, отколкото се смята. През 2008 г. износът е представлявал едва 20% от китайската икономика.
Индия също вдигна лихвите за първи път от 2 години насам. Инфлацията се връща в Азия. Цените на дребно в Китай се повишиха до 16-месечен връх през февруари, а индустриалното производство регистрира ръст от над 20% през първите два месеца на 2010 г., което е рекорд за последните 5 години. Голямата седморка (Г-7) - САЩ, Япония, Германия, Франция, Великобритания, Италия и Канада - ще бъдат изместени от нова група - Е-7. Тя обединява страните с нововъзникваща пазарна икономика Китай, Русия, Индия, Бразилия, Мексико, Индонезия и Турция. Към 2020 Е-7 ще се изравни с Г-7 по брутен вътрешен продукт (БВП), а след още десет години, към 2030 година, нейният БВП ще бъде по-голям с около 30 на сто.

КУВЕЙТ ЗАЯВИ ИНТЕРЕС КЪМ СТРОЕЖА НА АВТОМАГИСТРАЛА „ЧЕРНО МОРЕ”




Премиерът Бойко Борисов е на официално еднодневно посещение в арабската страна

img_2544.jpgЕмирът на Кувейт Сабах ал Ахмад ал Джабер ал Сабах заяви пред министър-председателя Бойко Борисов, че страната има намерение да инвестира в изграждането на българската автомагистрала „Черно море”. „Предстоят още разговори относно режима на предпроектните проучвания, за да се реализира тази инвестиция, но интерес със сигурност има”, уточни премиерът пред журналисти след срещата.

Българският правителствен ръководител и водената от него делегация са на официално еднодневно посещение в Кувейт. Премиерът беше посрещнат с военни почести от кувейтския си колега шейх Насър ал Мохамед ал Ахмед ал Сабах в двореца „Баян Палас”. По-късно през деня, заедно с емира, той присъства на демонстрации и на официална церемония по награждаване на млади кадети от Държавната полицейска академия.img_2332.jpg

В официалните разговори с емира на Кувейт Сабах ал Ахмад ал Сабах стана ясно, че арабската страна има намерение нейните държавни авиолинии да пристъпят към осъществяване на преки полети между Кувейт и София. Документът, въз основа на който плановете могат да се реализират, ще бъде подписан след предвидените по-късно днес пленарни разговори между министрите от двете страни.

„Има взаимно желание за подобряване на традиционните отношения между България и Кувейт”, заяви министър-председателят Бойко Борисов и добави, че е получил уверение от емира, че биха могли да работят добре със сегашното правителство. От кувейтска страна заявиха желание да си сътрудничат с България в областта на туризма, енергетиката, селското стопанство и инфраструктурата.

Предстои официална среща и разговор на премиера Бойко Борисов с министър-председателя на Кувейт шейх Насър ал Мохаамед ал Ахмед ал Сабах в двореца „Баян Палас”.

БОЙКО БОРИСОВ: ПО-ПОЛОЖИТЕЛЕН ДОКЛАД НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ ДОСЕГА НЕ Е ИМАЛО





„По-положителен доклад досега не е имало. Аз го приемам с всички констатации и забележки. В него ясно се казва, че има политическа воля и че мерките, които се предприемат, ще доведат до резултат.” Това заяви премиерът Бойко Борисов по повод разпространения днес от ЕК междинен доклад за България по механизма за проверка и сътрудничество. По думите на министър-председателя в доклада е отбелязано, че прокуратурата работи по нов начин и постига резултати. Той обаче отправи упрек към съдебната система в България и препоръча спешно да бъде съставен план, с който тя да се реформира. По думите му партиите от Тройната коалиция и президентът трябва да отговарят за критиките на Европа към нея. 
 „Съдебната система е абсолютно независим орган, ние няма как да се координираме, нито да влияем на действията й. Работата на прокуратурата е коренно различна, но в България няма обективност при оценяването на успехите и неуспехите. Затова аз, за разлика от румънския премиер, който се обяви за премахването на мониторинговия доклад, искам да ме оценяват. Само така може да бъде показан верният път на народа”, подчерта премиерът Борисов. 
„Гарантирам, че до година и половина България ще стане уважавана в  Брюксел и изобщо в Европа страна. Мисля, че за този период ще успея да измъкна държавата от блатото, но за целта е нужно да работим много усилено през това време”, заяви премиерът. „Реформите не ги правим, за да се харесаме на някого в ЕС, а ги предприемаме, защото са нужни на България”, допълни министърът на външните работи Николай Младенов. „Този механизъм обаче не работи без политическа воля, а ние я имаме”, подчерта още той. 
По-късно в телефонен разговор министър-председателят Бойко Борисов благодари на председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу за обективния доклад на комисията за България. Премиерът се ангажира правителството да направи всичко възможно отразените в документа констатации да намерят своето решение до следващия мониторингов доклад през юли т.г. Бойко Борисов използва повода да честити рождения ден на г-н Барозу и да му пожелае здраве и нови успехи. 
Министър-председателят е на официално посещение в Държавата Катар. Утре премиерът и водената от него делегация ще отпътуват за Кувейт, където са предвидени срещи на българския правителствен ръководител и министрите с емира, принца и министър-председателя на държавата.

вторник, 23 март 2010 г.

СЕВ ОБСЪДИ БЪЛГАРСКАТА ПОЗИЦИЯ ЗА ЗАСЕДАНИЕТО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ


СЕВ ОБСЪДИ БЪЛГАРСКАТА ПОЗИЦИЯ ЗА ЗАСЕДАНИЕТО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ
.
Съветът по европейските въпроси (СЕВ) обсъди на днешното си заседание позицията на България за Европейския съвет на 25 и 26 март. Основна тема, която ще дискутират в Брюксел държавните и правителствени ръководители на страните от ЕС, е Стратегията „ЕС 2020”. Основните цели в нея са постигане на 75% заетост на населението на възраст между 20 и 64 г., инвестиции в научноизследователска и развойна дейност в рамките на 3% от БВП, постигане на целите „20/20/20” по пакета климат-енергетика, свеждане дела на напусналите рано училище под 10% и увеличаване до над 40% на висшистите и намаляване с 20 млн. на хората, за които има риск да изпаднат в бедност.

България принципно подкрепя стратегията за развитие на ЕС до 2020 г. и нейните основни приоритетни направления, като подчертава значението на териториалната кохезия за ограничаване на различията в доходите в рамките на ЕС. Считаме, че е необходимо документът да има по-оперативен характер, като е нужно да се поставят адекватни средносрочни цели. Оценката на резултатите от изпълнението им ще може да служи за разработване и прилагане на подходящи корективни мерки. Според българската позиция всяка държава-членка трябва да определи свои национално специфични цели на базата на водещите цели на ЕС, което ще й позволи да постигне напредък.

На заседанието бяха приети също така позицията за Съвет на ЕС по земеделие и рибарство, който ще се проведе на 29.03.2010 г., както и позиция на България за предстоящата неформална среща по равенство на половете.

Секретарят на СЕВ представи доклад за създаване на ad hoc работна група към Съвета по европейските въпроси, която следва да включва представители на всички ведомства, компетентни в областта на космическата политика и да спомогне за изграждането на действащ механизъм, позволяващ навременно и качествено изготвяне на българските позиции в тази сфера.




понеделник, 22 март 2010 г.

БЪЛГАРИЯ И КАТАР ЩЕ СЪЗДАДАТ МЕЖДУДЪРЖАВНА КОМПАНИЯ ЗА ИНВЕСТИЦИИ



img_1040.jpgБългария и Катар ще разработват и реализират съвместно проекти в областта на енергетиката, туризма, земеделието, инфраструктурата и обучението на кадри. За целта ще бъде създадена Българо-катарска компания за инвестиции, а смесената междудържавна комисия ще започне работа до две седмици. Такава договореност постигнаха двете страни след среща между министър-председателите Бойко Борисов и Шейх Хамад Бин Джасем Бин Джабер ал Тани в столицата Доха. Българският правителствен ръководител и водената от него  делегация са на тридневно официално посещение в Държавата Катар и Държавата Кувейт.

„Инвестициите в България са с гарантирана възвръщаемост и аз считам, че ще бъдат изгодни и за двете страни”, подчерта премиерът Борисов на съвместна пресконференция след разговорите на най-високо държавно ниво. „В лицето на катарския министър-председател и неговите министри видяхмеimg_0824.jpgизключително прагматични хора, които много внимателно и пестеливо правят своите инвестиции и то само на места, където е сигурно. Ние сме се подготвили с конкретни предложения и стъпка по стъпка ще реализираме договореностите”, заяви българският правителствен ръководител.

 „Не сме говорили за количество на капиталовложенията, но Катар е готова да инвестира в България”, потвърди от своя страна катарският министър-председател. „Посещението на българския премиер и водената от него делегация затвърждава традиционно добрите отношения между двете страни, особено след откриването на посолство на България в нашата страна, каза премиерът Шейх Хамад Бин Джасем Бин Джабер ал Тани и изрази убеденост, че до края на 2010 г. и Катар ще има свое представителство у нас. Катарският министър-председател потвърди намерението си да пристъпи към осъществяване на преки полети между Доха и София въз основа на междуправителствената Спогодба за въздушни съобщения от април м.г.   

img_0956.jpgДвете страни подписаха по-рано Меморандум за сътрудничество в областта на енергетиката. Документът е основа за водене на преговори за проучване, добив, пренос и доставка на енергийни ресурси, както и за изграждане на необходимата за целта инфраструктура. Меморандумът беше подписан от българския министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и катарския държавен министър за международно сътрудничество Халид Мохамед ал Атия.

Министърът на външните работи Николай Младенов и министърът на икономиката и финансите Юсеф Хюсеин Камал също одобриха и подписаха междуправителствена Спогодба за избягване на двойното данъчно облагане. С този документ се оформя двустранната договорно-правна база в областта на икономиката и инвестициите.

Босна и Херцоговина-политиците губят контрол върху масите.



+++

Брюксел се стреми да запази перспективата за еврочленство на Босна, поощрявайки конституционни реформи. "Целим да постигнем съгласие за конституционни реформи, които ще превърнат Босна и Херцеговина във функционираща държава и в заслужаващ доверие кандидат за ЕС и НАТО. За целта страната трябва сама да извърви пътя си", гласи становището на Брюксел.Европейското гражданство не премахва нациите, напротив, то въвежда обща принадлежност, която всеки приема с ясното съзнание, че продължава да принадлежи към собствената си нация.То може да бъде пример и убежище за балканските народи и да спомага за заздравяване на отношенията им при пълно зачитане на тяхната самоличност.
Босна и Херцеговина е изправена пред катастрофа.В страната се засилват етническото напрежение и симптомите на разцепване. Днес всички се чувстват третирани несправедливо, а по-нататъшната радикализация може да стигне дотам, че политиците да изгубят контрол върху масите.Сърбите негодуват, че стремежът да се създаде комплексна система на управление и по-силна централна власт подкопава позициите им. Сюлейман Тихич, лидер на Босненската мюсюлманска партия, най-голямата партия в БиХ, се опасява, че на хоризонта се задава война. Една от причините за неефикасността на властта във федерацията е механизмът за гласуване. Той позволява на малък брой депутати босненски сърби в парламента на БиХ да блокират всяко решение или законопроект. Въпреки че те са по-малко от една четвърт от парламента на БиХ.
Политическият елит на Босна отхвърли пакета от конституционни реформи, иницииран от ЕС и САЩ, чиято цел бе да преодолее политическото буксуване и да ускори подготовката на страната за членство в ЕС и НАТО. Върховният представител на международната общност, висшата политическа фигура в страната, избиран от Европарламента, удължи мандатите на чуждестранните съдии и прокурори. Това решение обаче бе посрещнато на нож от Република Сръбска (РС), един от двата автономни субекта на БиХ - другият е федерацията между босненските мюсюлмани (бошняците) и хърватите. Босненските сърби по принцип са недоволни от правомощията на службата на Върховния представител, който има право да налага закони и да уволнява местни ръководители заради обструкциите им. "Те са нелигитимни и противоконституционни", скочи срещу съдиите и прокурорите Милорад Додик, премиерът на РС. Той заплаши, че по-късно тази пролет ще организира референдум в РС, на който ще призове избирателите да отхвърлят решението за мандатите на чуждите съдии и прокурори.
Додик не се е отказал от крайната си цел - референдум за независимост. Той смята, че БиХ "е виртуална и безсмислена страна, подкрепяна единствено от международната общност". И вече обяви, че един ден ще проведе референдум за отделяне на РС от Босна.
Усетили слабостта на международната общност, лидерите на хърватската общност пък зоват за създаването на трета федерална единици, в която ще бъдат мнозинство,което ще предизвика единствено по-нататъшна маргинализация и по-голяма мизерия сред намаляващата хърватска общност. "Босненските хървати може да защитят националните си интереси само чрез преговори и компромис", смята той.
В отговор бошняците се опитват да засилят доминиращото си присъствие в държавните институции и федералните структури.
Международната общност се провали в изработването на ясна стратегия за Босна. Върховният представител пък вече е част не от решението, а от проблема.
Икономическата ситуация засилва социалното разслоение. През 2009 г. над 70 000 босненци са загубили работата си поради преки или косвени последици от глобалната икономическа криза.В същото време изпратените от чужбина преводи са намалели с 20%, а щедрото кредитиране рязко е спряло, след като банковият сектор на страната регистрира 42%-ов спад на печалбите.
Двата полунезависими субекта Република Сръбска и Босненско-хърватската федерация имат свои правителства и парламенти. Отделно има централни институции, свързващи двата субекта. Федерацията на бошняците и хърватите е разделена на 10 самоуправляващи се кантона. Босна е една от най-свръхадминистративните държави в света, с 13 различни нива на управление и над 160 министерства. И всички те изяждат близо 50 на сто от БВП.
Водачът на Ислямската общност Мустафа Церич е директно включен в политическите процеси в тази страна. Изявленията, които той прави са ясен сигнал и за сърбите, и за хърватите, че трябва да се разтревожат.На изявлението на Церич в интервю за “Дневни аваз”, че е “време Турция да засили ангажимента си на Балканите, които държа стабилни в продължение на 500 години” и на неговите твърдения, че “Европа е поставила бошняците в своеобразно гето”.
Сърбите, и хърватите би трябвало да се загрижат и замислят “по какъв начин би трябвало да се устрои Босна, за да не бъдат те надвити и да не се сбъднат мераците на мюсюлманите.Но изглежда омразата между тях е още по-голяма и ще надделее над разума.



***

неделя, 21 март 2010 г.

Европейски съюз или Съединени мюсюлмански щати?


 Дария Асламова

Февруарски петък в Париж. От небето се сипе дъжд със сняг. В квартала Монмартр хиляди сурови мъже постилат върху уличния тротоар килимчета и събуват обувките си. Уличките около булевард Барбес са затворени. ”Не ви съветвам да отивате там, мадам – казва ми млад полицай. – Те не обичат, когато ги наблюдават. И непременно скрийте камерата”.  И се оказва прав. Когато изваждам камерата в сърцето на мъжката тълпа, върху мен скача един грамаден негър и крещи: “Ако не я махнеш, ще те убия!”. “Долу ръцете, кретен!” – викам в отговор аз и размахвам белия си чадър, следвайки съвета на един приятел-французин. “Когато те атакува негър – обясни ми той, – дръж се по същия начин: крещи, жестикулирай под носа му, скачай, изразявай агресия. Те не обичат, когато някой играе по техните правила, особено ако това е бяла жена”.
След миг съм обкръжена от тежко дишащи мрачни мъже. Един от тях с надпис “секюрити” на ръката ме пита на английски: "Какво правите тук, мадам?” – “Разхождам се, аз съм туристка”. – “Тогава минавайте по-бързо”. – “Защо? Тук ми харесва, ще остана”. – “Не можете да наблюдавате хората, когато се молят”. – "Ако хората не искат да ги наблюдават, те могат да си се молят вкъщи. Аз съм в центъра на Париж, на обществена улица. Само опитайте да ме докоснете!”. – “Аз не Ви докосвам, но няма да мога да Ви защитя” – меко отговаря охранителят. – “А аз не се нуждая от това! Аз съм в свободна страна под защитата на закона!”. Охранителят обяснява нещо на тълпата и тя ми отваря път. “Аллах! Аллах!” – мощният вик на хиляди гърла разтърсва парижките улици и ме блъсва в стената на ресторанчето “Еврокебап”. Стотици хора са се проснали на земята в религиозна треска и мокрият сняг пада върху гърбовете им. Тези хора вярват безрезервно, с цялото си същество! Нито в Кандахар, нито в Багдад, нито в Газа не съм срещала такава неудържима вяра в Аллах, както в католическия Париж – най-присмехулния и безгрижния град на света, в страната, която е изгонила Бога преди 200 години! Както е известно, Бог винаги се връща под една или друга форма.
Докато парижките мюсюлмани строят джамии и се събират на петъчни молитви, демонстрирайки своята сила и сплотеност, изисканата и безбожна Франция дебатира на тема “френска идентичност”: “Кои сме ние? Накъде вървим и с какво французинът се отличава от останалото човечество?” Дебатите започнаха по инициатива на френското правителство, изплашено от наплива на на чужда арабска кръв и желаещо да съживи коренното общество, отпуснато и безволно, да му даде някакви ориентири и поводи за национална гордост... “Ние жънем плодовете на закона от 1974 г. за възсъединяване на семействата – тогава работниците-имигранти от Северна Африка получиха правото да доведат във Франция своите жени, деца и родители – казва депутатът на Националната асамблея Тиери Мариани. – Изведнъж стана ясно, че французинът не е произход, не е религия и не е цвят на кожата, а просто човек с френски паспорт”.
“НАШАТА ЦЕННОСТ Е ЛИПСАТА НА ЦЕННОСТИ”
“Франция – това не е само вино и сирене камабер – казва известният френски писател, авторът на книгата “Свят без богове” Андре Гржебин. – Франция е отворено общество, в което отсъстват религиозни или идеологически принципи. Ние знаем, че законите и дори религията са измислени от нас, човечеството, а не от Бог, Карл Маркс или Мохамед. Именно по това различава Франция от другите страни, именно това ме прави французин, а не това, че пия шампанско. Във Франция можете да бъдете католик, протестант, мюсюлманин, еврей или комунист, но държавата вижда във вас само французин. По времето на Френската революция имало един депутат, който казал: “За евреите като нация ние не искаме да чуем. Но евреин като човек и гражданин е също толкова важен за нас, колкото и всички останали”. Така бил формулиран един ясен принцип за всички. А ако не харесвате страната, заминавайте си. И никакви отстъпки! Веднъж един мой познат алжирски писател (дядо му бил имам в Алжир, а той е атеист) трябвало да прочете доклад в едно френско училище. Директорът на училището му казал: “Учениците-мюсюлмани искат да имат специална зала за молитви. Какво да правим?”. Писателят му отговорил: “Не бива да се съгласявате. За католици и евреи няма такава зала, защо трябва да има за мюсюлмани?” След половин година писателят отново дошъл в това училище и видял, че залата вече съществува. И такива примери има много. Аз се възмущавам, когато полицията стои и гледа как цялата улица се затваря поради петъчната молитва на мюсюлманите. Ако искате да се молите, идете в джамия”. – “Ако използваме езика на Библията, вашите “пришълци са започнали да имат прищявки” – забелязвам аз. – “Именно. Всяка такава отстъпка е опасна. Стигнахме дотам, че за това не може да се говори. Не защото държавата забранява, а защото е неприлично. Всеки се страхува да не го заклеймят като расист”.
“Г-н Гржебин, в страна Ви пристигат хора, които имат вече някаква идентичност. А какво можете да им предложите вие, за да се покорят на чара на новата си родина?” – “Ние трябва да им покажем силата на свободата. Мнозина казват, че ние нямаме вече ценности. Глупаци! Нашата ценност е в това, че нямаме ценности!” – “И тук е слабото ви място. Новите французи от Северна Африка имат Бог. А вие не можете да унищожите техния Бог, ако нямате собствен. Във вопросите на религията не сте конкурентоспособни”. – “Но нали те пристигат при нас, а не ние при тях! Нашата икономика процъфтява, защото тук няма Бог, но има свобода. Няма нито една мюсюлманска страна, която да процъфтява. Ние открихме нефт при тях, а те дори не се успяха да използват тези пари както трябва!” – “А мюсюлманите ще ви отговорят, че сте били само оръдие в ръцете на Бога. Те са си седяли в пустинята и са се молели, и Бог им изпратил това богатство – нефт и газ. Не е ли така? Веднъж в Пакистан местните хора ме поканиха заедно с мой колега-журналист на обяд. Когато седяхме на масата, те ме попитаха, посочвайки кръстчето на шията ми: “Ти християнка ли си?”. “Да” – отговорих с гордост. А колегата се изплаши и каза: “Аз пък съм атеист”. Изгониха го с оскърбления от масата. Те приеха това, че съм християнка: Христос в Корана е почитан пророк. Но отказаха да обядват заедно с безбожник. За вярващите мюсюлмани вие, французите-атеисти, стоите по-долу от маймуните, защото маймуните поне не отговарят за своите постъпки. Развесели ме вашият министър на имиграцията Ерик Бесон, който заяви: “Светският ислям може и трябва да намери своето място в нашето общество”. Самият израз “светски ислям” е абсурден. Ислямът НЕ МОЖЕ да бъде светски! Само в християнството е заложена възможност за секуларизъм: “Божието Богу, кесаревото кесарю”. Молете се на Бога, но се подчинявайте на законите на страната. В исляма държавата, съдилищата, училищата, семейството са част от Божия промисъл”.
"Тук съм съгласен с Вас. Надеждата, че мюсюлманският свят ще се реформира, както навремето е направил християнският, е малка. Веднъж присъствах на лекция на алжирски професор, който говореше за необходимост от промени в исляма. Стана една възмутена жена и заяви: “Как можете да говорите за реформи, когато Корана ни е диктувал Самият Бог? Кой ще дръзне да промени думите на Бога?” Само в християнството има съмнения, че Библията може да е написана от хора. Ние се съмняваме, а те са сигурни. Но съмнението е най-важното нещо в живота. Без него няма наука, няма движение напред”.
“НЕ ИМ СТИСКА!”
В последната неделя на януари улица Шанз-Елизе в Париж сякаш се взриви. Хиляди араби биеха тъпани и танцуваха с египетски, алжирски и марокански знамена. “Какво става тук?” – попитах един симпатичен арабин на име Юсеф. “Празнуваме завършека на Африканското първенство по футбол. Египет спечели!” – обясни ми радостно Юсеф. – “А ти египтянин ли си?” – “Моля ти се – малко се обиди той. – Аз съм французин. Но баща ми е дошъл от Мароко”. – “Тогава защо носиш египетското знаме?” – “Та те са наши хора, мюсюлмани. Аз съм първо мюсюлманин, а след това французин”. – “А какво мислиш за това, че във Франция искат да забранят забрадките?” – “Защо питаш? Откъде си?” – “От Русия”. – “ Та вие сте християни!” – “При нас има 20 милиона мюсюлмани”. – “Това е то! – възхити се Юсеф. – Велика страна! Не знаех, че Москва е мюсюлмански град!” – Аз дипломатично си мълча.
“Слушай какво ще ти кажа – казва Юсеф и лицето му потъмнява от гняв. – Тези французи не уважават никого. Лятно време техните жени се разхождат съвсем голи с пиърсинг на корема и татуировки. Косите си те боядисват в червено!” (Аз трепвам и си нахлузвам по-дълбоко шапката върху огнените си къдрици). “При тях омъжените жени имат любовници, а мъжете напускат семействата заради повлекани. Те дори собствения си Бог не уважават и искат и ние да плюем по своя. И тези хора се възмущават, че нашите девойки са забрадени! Искат полицията да ги хваща, да ги съблича и да ги води в участъка, където ще ги глобяват с 750 евро! Нямат ли срам?!”
Гнева на Юсеф споделят пет милиона французи-мюсюлмани. Дебатите относно забраната на забрадките разтърсиха цялата страна, и за пръв път красноречивите французи се объркаха поради липса на аргументи. Ако Франция се декларира като атеистична държава, то защо тя разрешава на католическите монахини да си покриват главите, на евреите да носят кипа, но води война със забрадките? “Защото забрадката е религиозен символ, ограначаващ свободата на жените”, заяви пред мен прочутият френски писател Марек Халтер.
В тази история със забрадките французите ми напомнят домакини, чиито гости са се застояли до полунощ. И домакините започват да измислят предлози, за да ги накарат да си ходят, но не им достига смелост да кажат: ”Измитайте се! Искаме да спим!” Мюсюлманските забрадки могат да се забранят само въз основа на това, че те са противоречат на християнските традиции, но тогава Франция трябва да ПРИЗНАЕ тези традиции. “Руснаците имат поговорка: “Свято място пусто не остава”. А при вас то е останало пусто – казвам аз на Халтер. – Кой ще се настани в него?” – “Да, ние все по-често се питаме: какво значи да си французин и могат ли мюсюлманите да бъдат французи? А това е вече расизъм”. – “Защо пък расизъм?” – “Защото когато германците започнали да си задават въпроса “кои сме ние?”, дошъл Хитлер и им казал: “Вие сте най-добрите”. Знаем как е завършило това”. – “Но защо тези неща трябва задължително да завършват с Хитлер?” – “Защото между думи и дела няма граница. И аз съм расист като всички, но се боря със своя расизъм. Ние трябва да контролираме това, което говорим”.
“Ние във Франция имаме само едно мнение. И то е политкоректно – казва демографът Мишел Трибала. – Хората се страхуват да казват истината, защото не знаят какво да правят с нея. Патриотичното чувство умря във Франция. Ние загубихме Втората световна война, ние напуснахме Алжир и имаме колониално чувство за вина. Ние живеем в музея на великото минало и се срамуваме от настоящето. И това е разрушително. Имигрантите казват: ”Ако французите са толкова лоши, то защо трябва да бъдем като тях?”.
ПОСЛЕДНИЯТ ОАЗИС НА ДЕМОКРАЦИЯТА
Парламентарната комисия на Франция по въпроса за забрадките заседаваше дълго време и взе безсмислено решение: “Трябва да се направи нещо”. “Не им стиска!” – каза портиерката в дома на моята приятелка, португалката Мадлен, откровена, набожна жена с католически кръст върху обширната си гръд. Ако на някого му “стиска”, то това са швейцарците. Миналата година Швейцария с референдум забрани строителство на нови минарета.
Във влака за Цюрих съседът ми се оказа бивш латвиец, получил преди 10 години швейцарско гражданство. “Кажете ми като местен жител – попитах го аз, – защо по целия свят хората не искат да ходят на избори дори и един път на 5 години, а в Швейцария доброволно ходят на референдуми по 4 пъти на година?” – “Защото не им се налага да го правят. Всички документи те получават вкъщи по безупречната швейцарска поща. В Швейцария действа системата на “пряката демокрация”. Нито един въпрос, започвайки от строителството на обществени тоалетни до глобалните политически промени не може да бъде решен без пряко народно гласуване. Изпращат ви у дома въпросите. Вие си ги изучавате на спокойствие, гласувате и изпращате решението си по пощата. Но ако говорим за референдума за минаретата, аз гласувах против забраната”. – “Защо? Не искахте да “разлайвате кучетата”?” – “Нещо такова. Този референдум е предизвикателство към всички мюсюлмани. Сега швейцарците се опасяват от терористични атаки срещу техните посолства по целия свят”.
“Минарето е преди всичко политически символ, означаващ следното: ние сме тук, ние сме готови да разпространим нашата религия и искаме да променим обществото според нашите закони – казва Улрих Шлиер, народен представител от Швейцарската народна партия, издигнала идеята за забраната на минаретата. – Когато мюсюлманите през 1453 г. завоювали Цариград, първото, което направили, било да обкръжат Св. София с минарета, за да покажат, че времената и властта са се променили”. – “Но при вас в Швейцария само 4 минарета”. – “И те ни стигат. Проблемът трябва да се решава в началото, а не когато вече е късно, както в Германия, където вече има над 500 минарета”. – “Ами ако мюсюлманите заведат дело срещу Швейцария в Страсбургския съд?” – “Вече има 7 жалби! Но кой ще отмени решението на народа?” – “Чиновниците на Европейския съюз твърдо ви осъдиха”. – “Аз пък се радвам, че не сме членове на Европейския съюз. Всичките ни политици ни придумват страстно да встъпим в Европейския съюз. За щастие, те трябва да питат своите граждани, а ние сме категорично против. Цяла Европа очакваше резултата на нашия референдум за минаретата. И е важно, че поне една страна се осмели да каже “не”. Знаете ли, че премиерът на Турция Ердоган веднъж заяви: “Демокрацията е само влак, на който ние се качваме, за да постигнем целите си: джамиите са нашите казарми, куполите на джамиите са нашите щикове, а вярващите са нашите войници”. Може ли нещата да се изразят по-ясно?”

Превод: Андрей Романов
Съдържанието на този сайт може да се използва при условията на Криейтив Комънс. За контакти: yphalachev@gmail.com