петък, 8 октомври 2010 г.

Русия успешно изстреля стратегическа ракета „Булава”.

.


В Русия успешно беше проведено изстрелване на стратегическа ракета „Булава”, пишат руските медии.Подводницата със стратегическо предназначение „Дмитрий Донской” под командването на капитан 1-и ранг Олег Цибин проведе успешно изстрелване на ракетата. Това е тринадесетото подред и изключително важно пробно изстрелване – както за самата ракета, така и за съдбата на новите стратегически атомни подводни ракетоносци на Русия от 4-то поколение клас “Борей” по Проект 955/955A –  “Юрий Долгоруки”, “Александър Невски” и“Владимир Мономах”.От предишните 12 опита 7 бяха неудачни, а 3 бяха "частично успешни". Изстрелването е станало от акваторията на Бяло море,като целите са били на полигона Кура в Камчатка.Бойните глави успешно да достигнали полигона.
Междуконтиненталната балистична ракета с морско базиране Р30 3М30 “Булава-30” е разработена от Московския институт по топлотехника. Стратегическият ракетен комплекс “Булава” мчоже да носи от 6 до 10 ядрени глави с индивидуално насочване, а обсегът му на действие е 8000 км.
“Булава” трябва да стане основното оръжие на строящите се вече в “Севмашпредприятие” най-съвременни стратегически атомни подводни ракетоносци на Русия от 4-то поколение клас “Борей” по Проект 955/955A –  “Юрий Долгоруки”, “Александър Невски” и“Владимир Мономах”, които трябва да бъдат въоръжени с по 12 от новите ракетни комплекса. Предполага се, че подводниците ще бъдат завършени през 2010 г. Строителството на първия от атомните ракетоносци, “Юрий Долгоруки” струва на Москва 23 млрд. рубли ($ 725,7 млн.), 9 млрд. от които за разработката на проекта и 14 млрд. за строителството на подводницата. Плановете на Министерството на отбраната на РФ, до 2015 г. трябва да бъдат построени 8 подводници от клас “Борей”.
“Булава” се планира да бъдат разположени и на модифицираните подводници от Проект 941У, какъвто е крайцерът, на който се провеждат последните изпитания, “Дмитрий Донски”.
Сериозни критики понесе “Булава” след закриването на проекта за друга ракета с подводно базиране “Барк”, с чието разработване се е занимавал Държавния ракетен център “В. П. Макеев” в Миас, който проектира подводни ракетни комплакси от 1947 г. и има колосален опит в областта. Държавната поръчка за “Булава” получи Московския институт за топлотехника , който е специализиран в областта на наземните, мобилни ракетни комплекси. С получаването на финансирането, обещанията бяха “Булава” да постъпи на въоръжение още през 2005 г.
За сега САЩ нямат противоракетна система, която да спре Булава(по руски данни).Президентът Владимир Путин каза пред парламента в Москва, че скоро ще влязат на въоръжение две ядрени подводници, снабдени с Булава и ще станат основна сила за сдържане на евентуални агресори.


.
Съдържанието на този сайт може да се използва при условията на Криейтив Комънс. За контакти: yphalachev@gmail.com